wahlgrenis.cz



 WAHLGRENIS        

 

...veci mezi nebem a zemi...




     REGISTRACE       Přihlášení

Já nechci přece nic nemožného, chci jíst normální jídlo


Ahoj Wahl,
posílám zase něco "chutného". Tohle je už stará věc, u nás v Albertovi mají pravidelné akce "kuře křehčené mražené" - mražené maso jsem snad nikdy nekoupila. Že by měli někdy i chlazené křehčené jsem si zatím nevšimla - ale asi to bude tím, že u čerstvého kuřecího tyto etikety neprohlížím (kromě data), protože by mě nenapadlo, že by do toho mohli něco přidávat.
Teď etikety studuji mnohem poctivěji, protože téměř ve všem je skrytý cukr (dextróza, glukózový sirup...), a tak čtu celou etiketu pravidelně. Musím říct, že jsem zděšená z toho, co vlastně všechno jíme, aniž bychom o tom věděli. On třeba i takový chleba má zajímavé složení....
Musím říct, že nad nákupními vozíky některých lidí se mi dělá mdlo (to tedy už dlouho), my kupujeme takové ty obyčejné věci, v podstatě pořád stejné, kam si myslím, že toho nacpali málo (ale ono to málo vůbec není), ale v porovnání s např. hotovými jídly je to selanka. Vůbec neznáme konzervy, hotová jídla (tedy přiznám, že když jsme předělávali byt, tak nebyl čas na vaření ani na restauraci, tak jsme si vytáhli z mrazáku hotovku, to jo), takové ty podivné směsi koření....a takové "jogurty", to je taky pochoutka (např. ve Francii by se ta hmota vůbec nemohla jmenovat jogurt, ale tak maximálně krém).
Když jsem naposledy procházela Albertem, chtěla jsem jen pečivo - to zdravé - celozrnné, ale nějak jsem si nevybrala, to složení je fakt ohromující... tak jsem hned ucítila zápach shnilých brambor. Už jsem na to neměla, žaludek skoro vypověděl službu.
Dokonce jsem několikrát za posledních pár let kontaktovala Českou potravinářskou inspekci (Česká zemědělská a potravinářská inspekce - správně řečeno), na chvíli to bylo v obchodě lepší, ale záhy se to vrátilo do zajetých kolejí. Já nechci přece nic nemožného, chci jíst normální jídlo, ne shnilé věci, do kterých se mi zaboří prsty, jak na ně sáhnu, okolo kterých poletují desítky mušek a smrdí to na sto honů. Jenže mám pocit, že jsem sama, že nikomu jinému to nevadí.
To jsem fakt tak divná a náročná?
Na druhou stranu musím poznamenat, že není Albert jako Albert, u mojí kamarádky vypadá obchod úplně jinak, zelenina i ovoce vždy pěkné, pečivo napečené....a to bydlí kousek od nás.
Tak hezký den,
P. Maria 12.01.2010

V obchodech se usídlil nový fenomén: maso, které není masem
Autor: Marcela Avramopulu

Praha - Vypadá to jako maso, ale není to maso. Co to tedy je? Masný polotovar, který se prodává pod názvem "křehčené maso". Obvykle bývá levnější než maso klasické a tomu, kdo si nepřečte složení na obalu, se může snadno stát, že si ho koupí, uvaří a pak se bude divit, kam se ho část vypařila a jak je možné, že je tak slané.
"Křehčené maso je technologický postup, kterým se údajně mají zlepšit kulinární vlastnosti. Tento postup spočívá v tom, že se maso nastřikuje formou injektáže a do něj se vpravuje sůl, voda a nějaké další látky. V podstatě maso může takovýmto způsobem obsahovat 10, 15, ale možná i více procent vody," vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Legislativa nestanoví, kolik procent vody může takovýto polotovar obsahovat a jak jsme se sami v supermarketech přesvědčili, křehčené maso většinou obsahuje 20 až 25 procent vody. Takže pozor, i když křehčené maso vypadá na první pohled jako maso klasické, je mezi nimi výrazný rozdíl: s křehčeným masem si zkrátka kupujete i vodu.

Jak křehčené maso na první pohled rozpoznat?
Křehčené maso bývá ve většině případů maso kuřecí, krůtí nebo králičí. Prodává se jak chlazené, tak mražené. "Křehčené maso musí být označeno jako výrobek polotovar a musí být na etiketě napsáno, co všechno obsahuje," zdůraznil Duben. Kromě složení je vždy na křehčeném mase napsáno "křehčené". Takže křehčené maso poznáme snadno, stačí se kromě ceny soustředit i na obal.

Křehčené maso z výživového hlediska
Zatímco na neupraveném mase je ve složení napsáno pouze "kuřecí prsa", ve složení křehčeného masa je toho o hodně víc. Namátkou jsme vybrali jeden z mnoha druhů tohoto výrobku. Jeho složení bylo následující: "Kuřecí prsa 75 procent, neutrální marináda, voda, sůl, stabilizátory, zahušťovadlo, želírující látka, dextróza, aroma, modifikovaný škrob, sušený glukózový sirup." Takových látek, až z toho jde hlava kolem, ale nemusíte mít obavy - jako každý potravinářský výrobek i křehčené maso musí odpovídat hledisku zdravotní nezávadnosti.
Odborníci na výživu přesto mají ke křehčenému masu hned několik výhrad. "Z hlediska výživového v nástřiku je riziková kuchyňská sůl a pak polyfosfáty, které tam mají tu hlavní úlohu, že zadržují v té masné tkáni vodu," uvedla Jana Dostálová z Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT. Sůl organismus potřebuje, ale z výzkumů vyplývá, že většina z nás přijímá zhruba dvojnásobné množství soli, než by měla, takže konzumace každého dalšího výrobku s vyšším obsahem soli už zdraví prospěšná není. Nadměrný příjem soli totiž zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a s ním spojených kardiovaskulárních chorob.
"Z hlediska výživového jsou ale v podstatě horší polyfosfáty, protože zvyšují celkový příjem fosforu, samozřejmě fosfor je důležitý biogenní prvek, ale pokud přijímáme velké množství fosforu, tak dochází ke špatnému vstřebávání vápníku a můžeme tím ohrozit tvorbu kostí zubů a ještě některé další fyziologické funkce," vysvětlila Dostálová. A jak je vidět, polyfosfátů přijmeme i bez křehčeného masa víc, než dost. "Jsou obsaženy v kolových nápojích, jsou v řadě masných výrobků a také v tavených sýrech," dodala Dostálová.
Máme se tedy křehčeného masa bát? Samozřejmě, že ne. Jde jen o to, že látky jako např. sůl nebo polyfosfáty jsou obsaženy i v jiných výrobcích a i když jsou tyto látky v každém výrobku v malém množství, konzumace takovýchto výrobků už může znamenat vyšší příjem fosforu nebo soli, a může tak ohrozit naše zdraví.

Průzkum u prodejců
Protože se docela často setkáváme s cedulemi "Akce – křehčené maso", vydali jsme se do několika obchodů zjistit, zda nám prodejci vysvětlí, co to vlastně křehčené maso je. Hlavním lákadlem totiž bývá nízká cena. Jak jsme dopadli? Většina prodavačů tušila, že křehčené maso obsahuje sůl a varovala nás, abychom si na to dali pozor a maso už nesolili. O tom, že takové maso obsahuje až čtvrtinu vody nám ale řekl jenom jeden prodavač ze sedmi. Nutno dodat, že podání neúplné informace nebyl zřejmě záměr prodavačů, jak nám maso prodat, ale spíše nevědomost.
Takže milí spotřebitelé, jaké maso si zvolíte, je na každém z vás. Zkuste u výběru myslet třeba i na to, že každá nízká cena má své důvody, že není dobré věřit jen nápisům, ale je důležité číst si obaly a taky, že zdraví máte jen jedno.

DELIKATESY - LAHŮDKOVÉ PÁREČKY



Zdroj: http://www.ct24.cz/ekonomika/poradna/68818-v-obchodech-se-usidlil-novy-fenomen-maso-ktere-neni-masem/
P. Maria 12.01.2010

Milá Wahl,
v poslední době se Ti na stránkách objevuje čím dál víc informací o tom, co vlastně jíme. Vím, že máš spoustu práce s předeláváním webu, ale včera jsem si na Tebe znovu vzpomněla.
Mluvila jsi na semináři o tom, jak máš vlastní zahrádku a svoje rajčátka... a že chutnají úplně jinak než v obchodě. Včera ke mně přišla informace, z důvěryhodného zdroje, jak se vlastně ta naše "obchodová" rajčata pěstují.
Je mi jasné, že pokud si chci koupit v zimě rajče a ještě k tomu vypěstované u nás, kupuju skleníkové. Ovšem moje představa rostlinek v hlíně, vyhřívaných na slunci pod sklem, mi byla vyvrácena. Poznatky mých přátel, kteří v rámci svého studia absolvovali i exkurzi do těchto skleníkových plantáží jsou následující a děsivé (alespoň pro mě):
Rostlinka je usazena do speciální vaty, která je namočená ve vodě. Během vegetace jsou jí přesně dodávány vitamíny a minerály, které potřebuje, aby vyrostly velká, tvrdá, červená rajčátka... Tato výživa je jim dodávána jako by - kapačkou. Celý proces je jako by z nemocnice.
V normálním životě rajčete je rajče jednoletá rostlina, dorůstající podle druhu cca 1 metr do výšky. V tomto - nemocničním prostředí, je rajče udržováno "na živu" až pět let a dosahuje délky (není možné mluvit o výšce, protože stonky se plazí) 5-6 m.
Prostě továrna na rajčata.
Znásilněné rajče se nemůže bránit a křičet touhou po nakypřené hlíně a slunci... Výsledkem jsou krásné, tvrdé plody, ale naprosto bez chuti - to známe všichni. Jíme čerstvou zeleninu, ale za jakou cenu? Tohle násilí se přece musí přenést i do těch výstavních plodů...
Jako vždy - je to na nás, jak s touto informací naložíme. ;-)
Krásné dny všem.
Rudbékie 15.01.2010


© 2004-2024 Wahlgrenis Zveřejněné materiály jsou chráněny autorským zákonem. Kopírování a šíření jakékoliv části obsahu bez svolení autora je zakázáno.